5 Maddede Senaryo için Karakter Yaratmak

Karakter yaratmanın 5 maddede sıraladığım bir yolundan bahsettim. Sırasıyla şöyle:

1. İsim, yaş, meslek, medeni hal

Başvurduğunuz şirketlerde veya bankalarda sizden ilk istenen bilgiler arasında yer alıyor isim, cinsiyet, yaş, meslek ve medeni hal. Bir karakterde olmazsa olmaz temel bilgiler. Bunları düşünürken aklınıza tonla şey gelebilir: mesela karakterin yaşını ve mesleğini düşünürken soyağacını da görmeye başlarsınız. Çünkü bir insan bir mesleği yapıyorsa bir nedeni vardır. Bunun arkasında ailevi sebepler ağır basar. Çünkü ailenin varlığı veya kaybı, bireyin ekonomik yaşamı konusunda en temel unsur. Aile yardımda bulunabilir, karakteri engelleyebilir, karakteri fikirleri konusunda destekleyebilir ve ona başka kapılar açabilir, karakter bundan para kazanabilir ve hayatını sürdürebilir, tam tersi ailesini kaybetmiştir ve ona göre başka bir çizgi belirler. Aile bilgisi gereklidir ve her şeyin bir nedeni vardır.

Karakter 50’lerindeyse ve bir mesleği yapıyorsa onun o meslekte bulunmasının da bir nedeni, geçmişi vardır. Rastlantısal olaylar olabilir ya da her şey net olabilir, insan hayatı. Rastlantıysa bunun da nedenleri vardır.İsmi Berke Can ise yaşadığı coğrafyanın veya soyunda bu ismin kullanıldığı bir yer olabilir ya da olmayabilir, belki Berke Can’ın babası ve annesi döneme göre daha yeni bir isim kullanmayı istemişlerdir. Peki neden bunu istemiş olsunlar? Acaba hep “yeni”ye mi özlem duymuşlar? Döneminde farklı mı olmak istemişler? 2021 yılında 50 yaşlarında “Berke Can” ismiyle kaç insan tanıyorsunuz? İsimlerin de bir nedeni var.

Karakterinizi 3’e bölün

Kişisel, profesyonel ve özel yaşam olarak 3’e ayırın. Herkesin arkadaşlarının da içinde yer aldığı bir kişisel yaşamı, iş hayatını içeren bir profesyonel yaşamı, yalnızken yaptığı şeyleri konu olan bir özel yaşamı vardır.

2. Kişisel Yaşam

Kişisel yaşamında işten çıktığında dışarıda kimlerle buluştuğundan, ilişkilerinden; arkadaşlar, sevgili, evlilik, ev arkadaşı gibi bilgilerden söz edebilirsiniz. Unutmayın: yazdığınız bir arkadaş ya da sevgili karakterimiz hakkında bilgi verir. Bir insanı arkadaşlarına ve yanındakilere bakarak tanıdığınızı düşünün.

3. Profesyonel Yaşam

Profesyonel yaşamında iş arkadaşlıklarından, patronundan ve yaptığı işlerden söz edebilirsiniz. Bir insanı mesleğine göre tanıdığınızı ve yorumlar yaptığınızı düşünün. Neden sonuç ilişkileri kurun.

4. Özel Yaşam

Özel yaşamında tek başınayken neler yaptığından, kullandığı ilaçlardan, cinsel yaşamından, takıntılarından, zevklerinden söz edebilirsiniz. Kendinizde bulduğunuz bazı özel durumların sebeplerini düşünün.

5. Soyağacı

Anne ve babanın üstümüzdeki etkisi ölene kadar peşimizi bırakmaz. Küçükken annemizle ya da babamızla yaşadığımız iyi veya kötü bir olay şimdiki yaşamımızın sebebi olabilir. Anne ve babamızın yaşamlarını da onların anne ve babaları etkilemiştir, bu bir zincir gibi bize kadar gelmiştir. Babanın babasının göç ederek yabancı dildeki yeni bir coğrafyayı tercih etmesi ve orada göçmen olarak yaşaması senin orada dili bilerek doğmuş olmana sebep. Babanın babası göçmeseydi ve memleketinde yaşasaydı çok farklı bir hayat seni bekliyordu. 

Her şeyin bir sebebi var.

Neden? ya da Nedenler Sorusu

En baştan beri her şeyin bir nedeni olmalı cümlesini sürekli tekrar ediyoruz. Yaşamlarımızda da bu böyle, her hareketimizin, her cümlemizin, o cümleyi yuvarlıyor oluşumuzun, ağzımızın içinde konuşuyor olmamızın, korkularımızın, hüzünlendiğimiz şeylerin ve anlamadıklarımızın bir sebebi var. Karakter yaratırken bu nedenler ne kadar önemliyse kendi yaşamlarımız için de öyle. Çözümü bulamıyorsak belki nedensiz kalmışızdır? Nedenini bilirsek çözüm üretebiliriz. Çözüm de eğer sonuçsa, bir nedeni olmalı. Söylediğim gibi, rastlantı bile olsa o rastlantının yaşanmasının da bir sebebi var. Sonunda karakterini karşınıza oturtabiliyorsanız, giydiği kıyafetlerden, bakışlarından ve el hareketlerinden söz edebilirsiniz. Ona sorular sorup sonuçlarını duymaya başlayabilirsiniz çünkü nedenlerini biliyorsunuzdur. Çok tanıdığınız insanların ne yapabileceğini kestirebildiğiniz gibi. Farkı, özel yaşamlarını da bildiğiniz için bazı “umulmadık” diye düşündüğünüz davranışları da daha umulabilir kılarsınız kendi adınıza. Çünkü karakterinizi sonuna kadar tanırsınız.

Nedenler ve Sonuçlar Kurmak

Karakter yaratma süreci kendini de tanıma ve anlamlandırma, nedenler ve sonuçlar kurmak olarak düşünülebilir ve hayatının gidişatına da farkındalıklarla başka bir yol kazandırabilir.