belgesel nasıl yapılır

Belgesel Yapmaya Başlamak

Belgesel yapmak isteyip nereden başlayacağını düşünenler için basit bir yol haritası hazırlamaya çalıştım, şöyle maddeledim:

 1. İzleyin.
 2. Soru sorun, merak edin, yazın.
 3. Araştırma yapın, sonuna kadar araştırın, konu hakkında bilgi sahibi olun, yazın.
 4. Röportajlar sizin belgeleriniz de olacak, yaşayan kanıtlarınız, o yüzden kanıtlayın, röportaj yapacak kişileri bulun, konuşun, anlaşın, kaydedin, YAZIN.
 5. Her şey tamamsa kafanızda kurgulayın, senaryosunu yazın, görüntüyle anlatın, yazın. 
 6. Çekim için ekipmanları bulmanın yollarını araştırın. Konunuzu insanlara anlatın, pazarlayın ve çekim için destek bulun, hepsini yazın.
 7. Yeni fikirlere açık ve istekli olmak da bu konuda işe yarıyor. Hiç ilginizi çekmeyen bir konunun içine biraz girdiğinizde ortak başka şeyler çıkartabiliyorsunuz. O yüzden açık olmak iyi bir şey.
 8. Belgesel, kamera, görüntü, kurgudan ibaret değildir. Belgesel bir belgedir, bir şeylerin kanıtıdır, konuyu iyi bilmek ve peşinden gitmek gerekir.
 9. “Nasıl” değil de “neden” sorusunu sormaya gayret edin. Mesela bir konunuz var ama çok da hakim değilsiniz. Ekipmanınız hazır, kurgu biliyorsunuz, gittiniz çektiniz ama “neden” sorusu yerine “nasıl”a takıldığınız için içeriği bir kenara bıraktınız. Yani kaygınız sadece anlatım yolu oldu. O halde şunu sorun, “ben neden bunu yapıyorum.” Eğer bu sorunun cevabı belgeselin ana konusuyla çok alakasızsa ilişkilendirmenin bir yolunu bulun. Onu ona bağlayın, kenetleyin, sonra ekipmanlarınızın ve teknik bilgilerinizin anlamı olacaktır. Sonra proje büyür, çoğalır. 
 10. Atıp tutmalara çok aldırış etmeyin. Bir şeyin doğrusuna yakın olanını öğrenin, yapın ve kendi yolunuzu keşfedin. Şu böyle yapılacak, bunu yapmak için şu olmazsa olmaz gibi sözlerle kafanızı yormayın. 
 11. Başlayın, kendi sorularınızı ve yolunuzu keşfedin.