nobody died

Yapım: OM Film
Yönetmen: Onur Mehame
Oyuncular: Nida Köroğlu
Kurgu: Onur Mehame
Afiş Tasarım: Nida Köroğlu

TR
Bir kadın, partnerini aşırı eleştirdiğinde kontrolünü kaybeder ve aynı davranışları sarkastik bir şekilde sergilemeye başlar. Bu bir hayal mi yoksa gerçek mi?

Yönetmen Görüşü
Bir insanın davranışlarını değiştirmek, ona onun gibi davranarak veya kendisini dayatarak mümkün müdür? Kimileri, kadına kötü davranan bir erkeğin karşısında kendisine benzer şekilde davranacak bir kadının bulunması gerektiğini savunurken, diğerleri ise bu yaklaşımın yanlış olduğunu ve “göze göz, dişe diş” tavrının işe yaramadığını düşünüyor. Bu yararsız ve ümitsiz durumun sonucunda, çözümün ne olduğunu kimse bilmiyor, bu nedenle hiç kimse memnun değil ve herkes sessiz kalıyor. Bu proje, “kimse ölmedi” diyerek bu görüşü dikkate almayı amaçlıyor.

ENG
When a woman becomes overly critical of her partner’s masculinity, she loses control and starts exhibiting those same behaviors in a sarcastic manner. Is she dreaming or is this really happening?  

Director Statement
Is it possible to change someone’s behavior by treating them the same way they treat you or by imposing your own behavior on them? Some argue that if a man treats his woman badly, there should be a woman who treats him the same way, while others believe that this approach is wrong and that the “an eye for an eye” attitude does not help. As a result of this useless and hopeless state, no one knows what the solution is, so no one is satisfied and everyone remains silent. This project aims to consider this viewpoint by saying “nobody died”.

Production: OM Film
Director: Onur Mehame
Cast: Nida Koruglu
Editor: Onur Mehame
Poster Design: Nida Koroglu

FR
Bouleversée par une relation abusive, une femme doit trouver le courage de se défendre contre son agresseur, ou risquer de perdre tout ce qu’elle a.

Est-il possible de changer le comportement d’une personne en la traitant comme elle, en s’imposant à elle ? Alors que certains soutiennent qu’un homme qui maltraite sa femme devrait être traité de la même manière, d’autres pensent que cette attitude “œil pour œil” ne sert à rien. En conséquence de cet état inutile et désespéré, personne ne sait quelle est la solution, donc personne n’est satisfait et tout le monde est silencieux. Ce projet vise à prendre en compte cette vue en disant “personne n’est mort”.

Screenings / Awards | Gösterimler / Ödüller

FESTIVAL ANGAELICA
California / USA December 21, 2023 – Official Selection

STUDENT WORLD IMPACT FILM FESTIVAL
Los Angeles / USA – June 18, 2023 – Honorable Mention

24th IZMIR INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL
Izmir / Turkey – November 14, 2023 – International Official Selection

  • Whater?: The Thirst for Life
  • uyk / slep
  • nobody died
  • Director’s Showreel 2022
  • Jehan Barbur – Olanlar Oldu
  • Jehan Barbur – Suç